Ana sayfa » Sadakatsizliği affetmek gerçekten mümkün mü?
#İLİŞKİLER

Sadakatsizliği affetmek gerçekten mümkün mü?

İhaneti unutmak mümkün mü?

Artık sadakatsizlikler yalnızca fiziksel değil, sanal aldatma olayları da ilişkilerde derin yaralar açıyor. Peki aldatma yaşandıktan sonra ilişkiler kurtarılabilir mi?

İhaneti affetmek mümkün mü?

 

İhanet sadece fiziksel değil sanal alemlerde de mümkün. Hal böyle olunca güven sorunu çığ gibi büyüyor. Telefonu ile normalden biraz fazla zaman geçiren partnere “kiminle konuşuyorsun sen?” veya “ne yapıyorsun telefonunla” sorularını sorabiliyoruz. Eğer ilişki geçmişimizde ihanet varsa şüpheler daha da artıyor. İhaneti unutmak mümkün mü, değil mi sorusu kişiden kişiye değiştiği gibi, ihanetten ihanete ve ilişkiden ilişkiye göre de değişiyor.

 

İlişki uzmanı ve seksolog Dr. Nikki Goldstein ihaneti gerçekten affedip, unutabilirsek çok daha güçlü bir ilişki yaşayabileceğimizi savunuyor. Elbette bu, ihanet sonrası ilişkinin çift taraflı olarak devam etmesi konusunda hem fikir olunması durumunda geçerli.

 

İhanet sonrası ilişkiyi iki tarafta devam ettirmek ve kurtarmak istiyorsa ilişkiyi masaya yatırmak ve ihanete sebep olan durumları inceleyerek, samimi bir şekilde konuşmak gerekiyor.

 

İhanet sonrası insanların kendilerine en çok sordukları sorular, onu seviyor muyum, onu affedebilir miyim, ayrılmaya değer mi, bir daha onun gibisini bulur muyum, ya bir daha aldatırsa, beni sevseydi aldatır mıydı… gibi sorular. İhanete uğramış birinin bunları sorması çok doğal ancak bu soruları bir kenara bırakıp ilişkiyi yaşamak isteyip istemediğimize odaklanmak daha sağlıklı. Dr. Golstein soruların içinden çıkamadığımızda bunalıma girebileceğimizi söylüyor.

 

İhanete uğramış bir çok insan aklının bir köşesinde “ya beni tekrar aldatırsa” sorusunu tuttukça ilişkide odaklanması gereken güzelliklere odaklanamıyor ve ayrılık kaçınılmaz oluyor. Önemli olan bunun zaman gerektiren bir durum olduğunu akılda tutup, güvenmeye odaklanmak. İletişim en önemli adım. Konu ne kadar acı verici olursa olsun, sebepleri üzerine konuşmak, akılda soru kalmaması için uğraşmak ve hissettiklerimizi dile getirmek gerekiyor.

İhanete uğrayan tarafın partnerine güvenmek için neye ihtiyacının olduğunu söylemesi, ihanet eden tarafın bu konuda anlayışlı olması gerekli. Ancak ihanet eden kişinin bu durum sürekli dile getirilerek eleştirilmesi sağlıklı bir yaklaşım değil.

İlişkiye emek vermek için karşılıklı olarak kolları sıvamış çiftin birbirini anlaması, dinlemesi ve destek olması gerekli.

Şeffaf bir ilişki yaşanması ilişkinin kısa sürede daha sağlıklı ve sağlam bir hale dönüşmesinde büyük fayda sağlayacaktır.

Kırmızı Kalp

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara