Ana sayfa » Sağlıklı ilişki nasıl olur?
#İLİŞKİLER

Sağlıklı ilişki nasıl olur?

Hepimiz mutlu, sorunsuz, uyumlu bir ilişkinin hayalini kurarız. Bunun olması için elimizden geleni yaparız. Ancak hepimiz mutsuz, uyumsuz, sorunlu ilişkiler yaşayarak, her birinden farklı birer mesaj çıkartabildik, yeni bir şey öğrendik ve ders aldık.  Sağlıklı ilişki nasıl olur, sağlıklı bir ilişki yaşadığımızı nasıl anlarız gibi soruların cevaplarını tecrübeler sayesinde öğrendik.

Bir ilişkinin iyi olması ile sağlıklı olması acaba aynı şey midir? Sağlıklı bir ilişki yaşadığımızı hiç tartışmadığımızda mı anlarız?

 

Sağlıklı ilişkinin kanıtlanmış ilkeleri

Geçmiş Silinemez

Karşımızdaki kişiye neden aşık olduğumuzu hiç düşünüyor muyuz?
Sahip olduğu özellikler, inanışları, konuşma şekli, tavrı veya alışkanlıkları hoşumuza gittiği için ilgimizi çekti, beğendik, hoşlandık, etkilendik ve belki aşık olduk.

Bir insanı mevcut haline getiren yaşanmışlıklarıdır. Biz hayatına girene kadar yaşadığı hayat onun şu an olduğu halin mimarı. Sağlıklı bir ilişki içerisinde olan çiftler birbirlerinin geçmişleri ile barışık olurlar. Bilmeleri gerekenden fazlasını bilmek istememek bir nevi nahoş geçmişten kendini izole tutmak demektir.

İlişkide olmamız birbirimizin geçmişini ıncık cıncık bilmemiz gerektiği anlamına gelmez. Bazen çok fazla bilgi kafa karışıklığı anlamına gelebiliyor.

Yapmamız gereken kendi geçmişimize gösterdiğimiz ve beklediğimiz saygıyı ona da göstermek. Bu şekilde bir gün kendimizi, onu değiştirmeye çalışırken bulmamış olacağız 🙂

 

Her Zaman 50/50 Olamaz

Bazen 80/20 olduğu günler, haftalar hatta aylar olabilir.

İnsanız… hayat bize tahminimizden çok daha büyük sürprizler sunabiliyor. Her ne kadar istikrarlı ve stabil kalmaya çalışsak bile, özellikle duygusal olarak bunu başarmak çok kolay değil.

Evlilik yemini sırasında söylenen “Hastalıkta ve Sağlıkta” lafını boşuna söylemiyoruz 🙂 Bazı günler sorumluluğu bir taraf üstlenirken, bazı günler diğeri alabilir. Zaman zaman bir taraf gergin zamanlar geçirir ve diğeri onu idare eder. Sağlıklı ilişkilerde denge birincil kural gibidir. Sen veya ben yerine biz kütlesini ayakta tutmak için çaba harcanmalıdır.

Dürüstlük Kanunu

“Pembe Yalan” diye adlandırdığımız şeyler sanıldığı kadar masum değiller. Zira üst üste bindiklerinde koca bir siyah yalana dönüşebiliyorlar. Sağlıklı ilişkilerdeki şeffaflık bir defa alıştığınızda huzura dönüşüyor, inanın buna. Karşındakine karşı saydam olmanın hafifliğini hiç bir şeye değişmem.

Olur ya telefonunu bir şeye bakmak için eline aldığındaki kalp hoplamasını asla yaşamamak, gece 23:00’da çalan bir telefona “Aha bu da kim ” diye ürkmemek, bir yere gittiğinde sevgilinin aramasından rahatsız olmaman gibi detaylar ömre +10 yıl katabilir 🙂

Dürüstlüğü ilke edinmiş ilişkilerde birbirine sinirlenme de olmaz çünkü karşındakinden bir şey saklamamak seni olduğun gibi kabul etmesi için ona fırsatta vermek demek.

Öldürücü Sessizlik

Bu zamana kadar susarak çözülmüş bir sorun gördük mü? İlişki dediğimiz şey iletişim anlamına geliyor. Sevgili ile ilişkiyi diğer insanlarla olandan ayıran şey ise sevişiyor olmak. İletişim halinde olmak için (henüz telepati yöntemini kullanamadığımıza göre) konuşmak ile olacak.

Susmak, sesiz kalmak bir iletişim yöntemi değil, iletişememe yöntemidir. Modern çağın hastalığı “trip” virüsünü kaptıysanız ilişkinizin sağlıklı olmasını beklemeyin çünkü içeriden zehirlenmeye devam edecektir.

Ayrı Ama Birlikte

Ayrı takılan, hemen her şeyi birbirinden ayrı yapan,bağımsız, “modernize” denilen ama aslında dejenere ilişkiler sağlıklı ilişkiler değil, bunu bi netleştirelim.

Ancak kendi ekonomik özgürlüklerinin, kendi alanlarının, iş dışında kendilerini dinlendirmek ve ilişkilerindeki zamanlarda dingin kalabilmek adına verdikleri molalar olan çiftlerin ilişkileri kesinlikle çok daha sağlıklı.

Ne kadar seversek sevelim, bir süre sonra bizden başka ilgi alanı olmayan, sürekli ilgi dilenen, ağzımızın içine aval aval bakan birine ne kadar süre tahammül edebiliriz?

Birbirinden kopuk olmadan kendi ruhlarını dinginleştirebilecek kadar alana sahip olan insanların ilişkileri sağlıklı ilerliyor.

Sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız; açık, gönülden bağlı, dürüst, adil, empati yapabilen olmalısınız.

İlişkide huzur paha biçilmez bir hafifliktir 🙂

Google’da Ara