Ana sayfa » Sakin kal. Hamile kal.
#CİNSELLİK

Sakin kal. Hamile kal.

Stres hamileliğe engel

Bebek hayali kuran ancak bir türlü bebek sahibi olamayan o kadar çok insan var ki. Üstelik doktorlar gebeliğe engel hiç bir durum görememesine rağmen. Ancak son yıllarda her konuda başımızın belası olan stres gebe kalmaya engel bir etken olarak açıklandı. Yapılan araştırmalar stresin hamilelik şansını %30 azalttığını ortaya çıkardı. Human Reproduction isimli dergide yayınlanan araştırmada stresin hamilelik şansını % 30 oranında azalttığı kaydedildi.

Stres gebe kalmaya engel

Bilim adamları vücutlarında stres göstergesi olan bir maddeyi yüksek seviyelerde barındıran kadınların hamile kalma şansının %30 daha az olduğunu ortaya çıkardı.

373 kadın üzerinde yapılan incelemelerde katılımcılar 12 ay boyunca gözlem altında tutuldu.

Biri kortizol hormonu biri de alfa amilaz enzimi olan iki stres biyogöstergesini test eden bilim adamları hamile kalma sürelerini karşılaştırdı. Kortizol seviyeleriyle hamile kalamama arasında bir bağ kuramayan uzmanlar alfa amilaz enziminin etkisini ortaya çıkardı. Bu enzimin yüksek seviyelerde tespit edildiği kadınlarda hamilelik şansının her ay % 30 daha az olduğu gözlemlendi.

Ohio eyalet Üniversitesi’nden Dr. Courtney Lynch, yoga ve meditasyon gibi yöntemlerin stresi azaltarak hamile kalmaya yardımcı olabileceğini açıkladı.

Google’da Ara