Ana sayfa » Sanal taciz nasıl durdurulur?
#İLİŞKİLER

Sanal taciz nasıl durdurulur?

Taciz hemen her gün karşımıza çıkan, bazen farkında bile olmadığımız, sesimizi çıkartmaktan utandığımız, aklımıza geldikçe bizi çıldırtacak kadar sinirlendiren ve üzen, ahlak dışı, vicdan dışı bir kavram. Taciz yalnızca kadınların değil erkeklerin de sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir durum. Teknoloji, dijitalleşme ve uzay çağının kapıyı çalışı ile taciz şekil değiştirerek, tacizcinin kimliğini çok daha rahat saklayabileceği bir forma dönüştü. Artık bir çoğumuz yeni bir taciz çeşidi olan sanal taciz mağduruyuz.

Sanal taciz nedir? Sanal tacize nasıl dur deriz?

Sosyal medya aracılığı ile, e-posta yoluyla, mesajla tacizde bulunmak hem moda oldu hem de tacizci için kolay bir yol oldu. Sahte bir hesap açarak tacizde bulunmak artık herkes için çok kolay. Peki bu tacizcilerden nasıl korunacağız.

Öncelikle sosyal medya hesaplarımızda paylaştıklarımızın kimler tarafından görüneceğini kontrol etmekle başlamalıyız. Gelen her mesaja cevap vermek zorunda olmadığımızı unutmamalı, hakaret içeren mesajların ekran görüntüsünü saklamalıyız. Cep telefonu, ev telefonu, kişisel e-posta gibi özel iletişim bilgilerimizi herkes ile paylaşmamalı ve her üye olduğumuz siteye vermemeliyiz.

Sanal tacizci yakalanamaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sanal tacizcinin tacizlerine ve tehditlerine göz yummamalı, ifşa etme hakkımız olduğunu da unutmamalıyız.

Google’da Ara