Ana sayfa » Sanalda başlayan aşkların korkulu rüyası; Ghosting! 
#İLİŞKİLER

Sanalda başlayan aşkların korkulu rüyası; Ghosting! 

Ghosting nedir, ghosting neden yaşanır, ghosting nasıl yapılır?

Modern çağdaki ilişkilerin korkulu rüyası ghosting (hayalete dönüşmek) internet ortamında birden bire engellendiğinizi fark ettiğimizde yüzümüze tokat gibi çarpan yeni nesil bir ifade. Ghosting nedir, neden ghosting’e maruz kalıyoruz?

Malumunuz çağ tüketim çağı. Artık aşklar hızlı başlayıp, yoğun tüketilip, hızlıca bitiyor. Sevgili olmak bir “ilişki durumu güncellemesi” kadar kolay, ayrılmak ise “engelle” butonuna basmak kadar basit. Uzmanlar ilişkilerin sanal ortamda başlaması, sanal ortamda devam etmesi ve sanal ortamlar üzerinden yürütülmesinin gerçek olmayan yani siber ilişki olarak yürütülmesi gerçeğini de beraberinde getirdiğini söylüyor.

Siber ilişkiler nasıl yaşanıyor?

Siber ilişkilerde çoğu zaman yan yana gelmeden aylar geçirilebiliyor. Kadın da erkekte kendisini karşısındakine tanıtmak istediği özellikleri ile tanıtıyor, üzerinde oynamalar yaptığı fotoğraflarını paylaşıyor. Yan yana gelmeden uzun süre devam eden ilişkilerde çift yan yana geldiğinde hüsran kaçınılmaz oluyor. Sanal alem üzerinden yapılan sohbetler ve sanal seks deneyimleri ilişkinin pekiştiği hissi verse de, aşk ilişkisinin tam anlamı ile yaşanması için tensel temas şart.

Sanal ilişkiler neden gerçekte devam edemiyor?

Ghostin’in en büyük sebeplerinden biri tensel çekimin olmadığını fark etmek. Sanal ortamda tanışan çift, aylar süren uzun sohbetler etmiş olsa bile, karşılıklı gelindiğinde aradaki çekimin hiçte sanıldığı gibi olmadığı fark edilebiliyor. Bu durumda karşısındakinden elektrik alamayan ve tensel bir çekim hissetmediğini hisseden taraf birden yok olabiliyor. Yani karşısındaki kişiyi tüm sosyal mecralardan engelliyor, telefonlarına çıkmıyor, irtibatı tamamen kesiyor.

Siber ilişkilerde kişi sorumluluk almak zorunda hissetmediğinden bir anda yok olmak hem kolay hem de doğal sayılıyor.

Sanal ilişki yaşarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sanal ilişkilerin başlangıç şekli önem taşıyor. Flört amaçlı kurulmuş internet sitelerinde ve arkadaş bulmak için üretilmiş mobil uygulamalarda karşılıklı olarak “ciddi bir ilişki peşinde değilim” anlaşmasının yapılmamış olması bir tarafın beklentisinin diğerine göre daha fazla olmasına sebep olabiliyor.
İnternet ortamında tanıştığımız kişinin gerçek kimliğinden emin olmak, farklı sosyal mecralardaki paylaşımlarını incelemek, arkadaşları, takip ettiği kişiler, sosyal paylaşımları gibi detayların kendimizinkiler ile benzer nitelikte olup olmadığına bakmak doğru bir yaklaşım olabilir.

ÖNEMLİ: Unutmamalıyız ki sanal dünyanın derinliği tehlikeli ilişkilere, sonu hüsran ve suç unsuru oluşturabilecek durumlara varabilir.

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara