Ana sayfa » Seksin en korkutucu yönü; Seks Fobileri
#CİNSELLİK

Seksin en korkutucu yönü; Seks Fobileri

Seks fobileri

Seksin hayatımızdaki yeri büyük. İlişkilerin bitişi, başlangıcı ve devamında büyük rolü olan seks her zaman keyif ve zevkle anılmıyor ne yazık ki. Seks fobileri depresyon ve intihara kadar sürükleyen korkunç sonlarla bitebilen birer gerçeklik olarak karşımıza çıkabiliyor. Bilinen en yaygın seks fobilerinin neler olduğunu araştırdık…

Seks fobileri neler?

Vajinismus olmaktan korkmak…

Kadınlarda seks yapmaktan ve cinsel yakınlaşmaktan kaçınmaya vajinismus deniyor. Kadın tarafından istemsiz olarak geliştirilen bir tepkime olarak adlandırılan vajinismus vajina kaslarının kasılması sonucu cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren bir durum.

Uzmanlar vajinismusun altında yatan en büyük sebebin cinsel travmalar olduğunu, çocukluk dönemindeki yanlış öğretiler, tabular, taciz cibi sorunlardan kaynaklandığını belirtiyor.

Çıplak olmaktan korkmak (Jimnofobi)

Çocukluk döneminde çıplak olmamak, mahrem yerlerin korunması ve kimsenin yanında soyunmamak gibi önemli mahremiyet eğitimleri yetişkinlik döneminde bu durumun fobiye dönüşmesine sebep olabiliyormuş. Peki ne yapacağız, çocuklara her yerde soyunun mu diyeceğiz? Elbette hayır.

Mahremiyeti öğretirken bunu kızarak, bağırarak, ceza ile yapmak yerine, neden mahrem yerlerimizin bize özel olduğunu anlatmak gerekiyor.

Ancak çıplak olmaktan, çıplak görünmekten korkmak yani jimnofobi ağırlıklı olarak bedeni ile barışık olmamaktan kaynaklanıyor. Daha önce bedeni ile ilgli eleştiri almış biri, kilosu ile sorun yaşayan biri ve bedenindeki kusurlu gördüğü yerlerden memnun olmayan biri çıplaklık fobisi yaşayabiliyor.

Seks yapmaktan korkmak (Genofobi)

Seks yapma korkusu en yaygın, en bilinen ancak en çok inanılmayan ve en çok şaşırılan seks fobilerinden biri. İnsan neden seks yapmaktan korkar diye düşünenlerden olabilirsiniz ancak bunun sebebinde de yine taciz, tecavüz, korkutulma, tabular var.

Şiddet içeren, gurur kıran ve istenmeyen seks fantezileri de seks yapmaktan korkmaya sebep olabiliyor.

Seks hakkında konuşmaktan korkmak (Erotofobi)

Seksten bahsetmekten korkmak, seks konuşulduğunda ne yapacağını bilmemek yalnızca utanmak anlamına gelmiyor. Seksin tabu olduğu kültürlerde yetişmiş, seksin ayıp, günah ve şeytana uymak olarak dillendirildiği bir şekilde yetiştirilmiş kişilerde görülebilir. Seksin yalnızca üremek için yapıldığı, zevk almak kısmının asla gündeme gelmediği inancındaki insanlar seks hakkında konuşmayı şiddetle reddedebilirler.

Penisten korkmak (Fallofobi)

Bu korku yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de olabiliyor. Erkeklerdeki penis korkusu ereksiyon sorunu yaşamaktan korkmak, kadınların penisten korkması ise penise dokunma, penise bakmak olarak ortaya çıkıyor. Penisten korkmak cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren bir durum olabiliyor.

Ereksiyon olamama korkusu (Medomalakufobi)

Erkeklerde ereksiyon olamamak veya ereksiyonu koruyamamaktan korkmak oldukça sık rastlanan seks fobilerinden biri. Hayatının bir döneminde ereksiyon sorunu yaşamış bir erkeğin bunu tekrar yaşamaktan korkması psikolojik bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Tacize veya tecavüze uğramaktan korkmak (Agrafobi)

Tacize uğramış veya etrafında tacize uğramış biri olan insanlar yaygın olan bu fobi çocuk yaşlarda taciz konusunda korkutulmaktan da kaynaklanabiliyor. Tacizden korkmak kadınlarda uçlarda bir feminist yaklaşıma da sebep olabiliyor.

Güzel ve alımlı kadınlardan korkmak (Venüstrafobi)

Doktorların tam olarak net bir açıklama yapamadığı bu fobi erkeklerin güzel ve alımlı kadınlardan korkması, onlara yaklaşmaktan çekinmesi ve bu tip kadınları hayatlarından uzak tutmalarına sebep oluyor. Erkeklerin güzel kadınlardan korkmasının altındaki sebebin kendilerini bu kadınlara layık görmemek, bu kadınların onlar terk etme ihtimali durumunda acı çekmekten korkmak ve en çokta kıskançlık olabildiği söyleniyor.

Erkeklerden korkmak (Androfobi)

Erkeklerdeki güzel kadınlardan korkma konusu ile ilgisi olmayan erkekten korkmak genel olarak erkeklerden uzak durmak isteği olarak ortaya çıkıyor. Altında genellikle çocukluk döneminde yaşanan travmalar olan erkeklerden korkmak oldukça yaygın seks fobilerinden biri.

Kırmızı Kalp

 

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara