Ana sayfa » Seksle bulaşan hastalıklar
#CİNSELLİK

Seksle bulaşan hastalıklar

Farklı partnerler ile ilişkiye girenlerin en büyük korularından biri seksle bulaşan hastalıklar. Genital bölgedeki hijyen çok önemli ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklarda yalnızca yüzeysel temizlik yeterli olmuyor. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak tek eşlilikte bile önerilen bir yöntemdir. Çok eşli durumlarda ise prezervatif kullanmak olmazsa olmazlardan diyebiliriz.

Seksle bulaşan hastalıklar hangileri?

Genital bölgede uçuk

Genellikle kadınlarda görülen genital uçuk seksle bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Enfeksiyon, menenjit, rahim ağzı kanseri ve düşüklere sebep olabilir. Genital bölgedeki uçuk hafife alınmaması gereken ve mutlaka dokenital uçuk tedavi edilmediğinde tekrarlar.

HIV – AIDS

Bir dönemin korkulu rüyalarından olan AIDS direk olarak kan yolu ile ve cinsel birleşme sırasında bulaşan HIV virüsünün ilerlemiş halidir. AIDS ölümcül bir hastalıktır. Hasta virüsü bulaştırdığında diğer kişiyi de aynı yola sürüklemiş olur. HIV vücuda girdikten 10 sene sonra da kendini aktif hale getirebilir ve AIDS meydana gelebilir.

AIDS hastalığının belirtileri; halsizlik, cinsel organda ağrı, yaralar, terleme nöbetleridir. AIDS tedavisi yalnızca ilaçlarla yaşam süresini uzatmak şeklindedir. AIDS’e yakalanmış birinin virüsten tamamen arınması imkansızdır.

Hepatit B

Cinsel birleşme sırasında bulaşan hepatit B virüsünün ciltte sararma, ateşli hastalık, kusma, karaciğer büyümesi, idrar yaparken acı hissi gibi belirtileri vardır.

Frengi

Bünyeye girdiği ilk andan itibaren vücudu ele geçiren bir hastalıktır. Başlarında teşhis etmek oldukça önemlidir. Bir annede frengi olması bebeğe geçme oranını arttırır. Frengi’nin belirtileri; şişkinlik ve yara olabilir. Bu frenginin bedene girdiği yeri de belli eder. Frengi kişinin sinir sistemine zarar verdiğinden görme ve duyma yetilerini olumsuz etkileyebilir. Frengi’nin ilerlemesi kansere doğru gidebilen bir yoldur.

 Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en doğru yolu prezervatif kullanmak ve geçmişini bilmediğimiz biri ile cinsel ilişkiye girmemektir. Çok eşlilik durumunda mutlaka korunmak gerekir.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara