Ana sayfa » Sevgilim beni manipüle ediyor mu, anlayamıyorum!
#İLİŞKİLER

Sevgilim beni manipüle ediyor mu, anlayamıyorum!

Sevgilimin beni manipüle ettiğini nasıl anlarım?

İlişkilerde manipülasyon sıkça rastlanan ancak anlaşılması çokta kolay olmayan bir durum. Manipüle edilen kişi içten içe bir huzursuzluk hissetse ve yaşadığı ilişki ile ilgili belli belirsiz soru işaretleri ile dolu olsa bile, gerçek anlamda manipüle edildiğini kabul etmesi o kadar da kolay değil.
Manipülasyona uğradığımı nasıl anlarım, manipülasyon ve sevgi birbirinden nasıl ayırt edilir, duygusal manipülasyon nasıl engellenir sorularının ortak bir cevabı var aslında. Öncelikle; “Hayır” demeyi, kendimizi koruma altına almayı ve kendimiz olmayı başarabilmeliyiz.

Manipülasyona uğradığımı nasıl anlarım?

Yaşadığınız ilişkide bir şeylerin ters gittiği hissine kapılıyor ancak ne olduğunu bulamıyor musunuz?
Kendinizi kısıtlanmış, engellenmiş ve değiştirilmiş hissediyor musunuz? Partnerinize ve onun yaşadıklarına üzülüyor ancak bunun sebebinin ne olduğunu kestiremiyor musunuz?
Sosyal yaşantınız eskisi gibi renkli değil ve bunun nasıl bu hale geldiğini bilmiyor musunuz?
Partnerinizi mutlu etmek için türlü türlü yollar arıyor musunuz?
Kendi dertlerinizin bir kısmının şımarıklık olduğunu düşünürken, partnerinizin sorunlarının daha ciddi konular olduğunu konusunda kendinizi ikna etmeye mi çalışıyorsunuz?

Yukarıda sıralanan sorulardan birkaçına “Evet… aynen aynen” diyorsanız, partneriniz tarafından duygusal olarak manipüle ediliyor olabilirsiniz.

İlişkide kadın veya erkeğin diğerini duygusal olarak baskı altına alması, yaşam alanını kısıtlaması, istek ve hayallerinden vazgeçmesine sebep olması, kendi sorunlarını dile getirmekten çekinmezken onun sorunlarını önemsiz sayması duygusal manipülasyondur. İlişkilerde tartışmalar, fikir ayrılıkları, duygusal gelgitler normaldir. Ancak devamlı olarak bir tarafın bunları yaşaması, diğer tarafın destekleyici ve anlayışlı olan rolünü üstlenmesi normal olmadığı gibi sağlıklı da değildir.

Yaşadığımız ilişki ne kadar yoğun hissedilen bir aşk ilişkisi olursa olsun, her iki tarafında sınırlarının olması, özgüveninin tam olması, birbirine karşı anlayış, özveri gibi toleranslarının eşit olması gerekmektedir. Bir tarafın daha verici, daha anlayışlı, daha fedakar oluşu ilişkideki dengeyi zaman içinde bozacaktır. Partneri tarafından eleştirilen, mutsuzlukları basit görülen, küçümsenen kişi zaman içinde kendisine olan güvenini yitirecek ve depresif bir ruh haline bürünecektir.

Manipülatif kişiliğe sahip bireylerde mağduru oynamak, partnerin sıkıntılarını önemsiz, şımarıkça, abartı olarak nitelendirmek sıklıkla görülen davranışlardır. Manipülasyona uğradığımızı anlamanın en iyi yollarından biri, yaşadığımız ilişkide tam anlamı ile kendimiz olabiliyor muyuz, bunun cevabını bulmaktan geçer.

Manipülasyondan nasıl kurtuluruz?

İlişkimizde manipülasyona uğradığımızı düşünüyorsak, öncelikle sınırlarımızı belirlemekle başlayabiliriz. Ben kimim, bu hayattan ne bekliyorum, ne istiyorum, nasıl bir yaşantı hayal ediyorum sorularının cevaplarını bulup, yaşadığımız ilişkinin bu hayata ne kadar uygun olduğunu gözden geçirmeliyiz. Partner tarafından manipüle edilmek ilişkiyi bitirmek veya partnerden illa ayrılmak anlamına gelmez. İkili ilişkilerde bir tarafın alacağı tavır ile değişebilen davranışlar olduğu gibi, bazen de manipülasyon istemsiz bir şekilde gelişebilmektedir.

Sınırları çizmek, hayır demeyi öğrenmek, partnerin kişisel sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışmaktan vazgeçerek, kendi sorunlarına ve isteklerine odaklanmak duygusal manipülasyonu engellemenin önemli adımlarıdır.

Kaybetme korkusu ile birlikte gelen manipülasyona izin verme hali, çoğunlukla farkında bile olmadan yaptığımız bir davranış. Kişiliğimizden ödün vermek, hayallerimizden vazgeçmek, partnerin hayalleri ve yaşam tarzına uygun davranmaya çalışmak, partnerin sorunlarına odaklanıp kendi sorunlarımızı görmezden gelmek birer duygusal manipülasyon örneğidir.

İlişkilerimizde farklı bir tavır almak illa karşımızdakini kaybedeceğimiz anlamına gelmiyor. Unutmamalıyız ki, manipülatif kişilikler genellikle karşısındakini kaybetmekten korktuğu için çemberi içinde tutmaya çalışır. Yani buna dur demek ile partneri kaybetmek değil, doğru şekilde kazanma yoluna gidebiliriz.

 

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara