Ana sayfa » Sevgilinin hayatını yaşıyor olabilir misin?
#İLİŞKİLER

Sevgilinin hayatını yaşıyor olabilir misin?

İlişkide ezilen taraf olmak neden oluyor? İlişkide nasıl denge kurulur?

İkili ilişkilerin özveri ile devam ettiği kesin. Bazen kadın bazen de erkek alttan aldığında dengeli şekilde yürüyebilen ilişki bir tarafın daha verici olması, daha fazla alttan alması durumunda sorunların yaşandığı bir ilişkiye dönüşebiliyor. İlişkide ezilen taraf olmak ne kadının ne de erkeğin kesinlikle hak etmediği sağlıksız bir durumdur.

İlişkide ezilen taraf olmak normal midir?

Yaşadığımız ilişkide kendimizi pasif taraf olarak görmemizin birkaç farklı sebebi olabilir. Tartışma çıkmaması için alttan alıyor olabiliriz, bize nazaran daha baskın bir karaktere sahip biri ile birlikte olabiliriz veya hayal ettiğimizden farklı bir hayat yaşadığımızı fark etmiş olabiliriz. Bunların hepsi yaşadığımız ilişkide bazı dengesizlikler olduğunun işaretidir.

İlişkide dengesizlik olduğunu gösteren işaretler neler?

Ona asla “hayır” diyemiyorum

Partnerin ortak sosyal yaşamda yapmak istediklerine istekli olmamak ancak onu mutlu etmek için veya anlaşmazlık çıkmaması için yaptığı planlara uyum sağlamaya çalışmak. Cinsellikle ilgili konularsa sadece o zevk alsın ve doyuma ulaşsın diye hiç istemediğimiz cinsel deneyimleri yaşamak. İleriye dönük kararlar alınırken pasif kalmak, istediğini söylemekten çekinmek, onun hayallerini kurmaya çalışıp kendi hayallerinden vazgeçmek.

Özür dileyen taraf hep ben oluyorum

İlişkide sorun yaşamak normaldir. Yaşamlarının ortalama 25-30 yılında bambaşka hayatlar yaşamış iki insanın ortak bir yaşamı sürdürme çabasında birbirlerine ters düşecek birçok konu ile karşılaşmaları kadar doğal bir şey yoktur. Ancak tartışmalar sonucunda ortak olarak bir sonuca varılamayan durumlarda sürekli olarak bir taraf “haklı” diğeri “haksız” konumda oluyorsa buna uzlaşmaya varmak denmiyor. Ortak yaşama geçiş sürecinde çift doğru oranda evrilmeli, doğru oranda ortak noktaya varabilmelidir.

Onun eğlence anlayışını benimsemeye çalışıyorum

Ortak sosyal yaşamda yapılan tatiller, arkadaş buluşmaları, aile ziyaretleri, eğlence zamanları gibi planlar sadece bir tarafın zevk aldığı şeyler üzerinden gittiğinde diğer tarafın mizacına ters noktalar ortaya çıkabilir. Her bireyin rahatlama, eğlenme, deşarj olma ve motive olma yöntemi farklıdır. Kendimizi partnerimizin eğlence anlayışına uyum sağlamaya çalışırken, onun hobilerini sevmeye çalışırken buluyorsak kendimize rahatlamak ve eğlenmek için bir alan tanımamış oluruz. Bu durum kişiyi uzun vadede depresyona sebep olabilecek bir karanlığa götürecektir.

Kırmızı Kalp

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara