Ana sayfa » Sevişiyor musun? Seks mi yapıyorsun?
#CİNSELLİK

Sevişiyor musun? Seks mi yapıyorsun?

Sevişmek ve seks yapmak arasında ne fark var

Seks yapalım mı ve sevişelim mi soruları karşısında tepkimiz de aynı, aklımıza gelenler de, ancak uzmanlar sevişmek ve seks yapmak arasındaki ince çizgiye vurguda bulunuyor.
Cinselliğe sonuç odaklı yaklaşmak ne kadar doğru?
“Sevişmek ve seks yapmak arasında ne fark var” sorusunu ve daha fazlasını Uzman Klinik Psikolog Gülçin Keskin’e sorduk. Gülçin Keskin seks ve sevişmek konusunda o kadar değerli bilgiler verdi ki, bir sonraki cinsel temasta çok farklı bir haz yaşayabilirsiniz…

Sevişmek ve seks yapmak arasında ne fark var?

Sevişmeyi biliyor muyuz? Sevişmek nedir?

Sevişmek ön sevişmeyle başlayan ve çoğunlukla birleşmeyle biten eylemler bütünüdür diyebiliriz. Kişilerin partnerine haz vermek amaçlı yaptıkları (öpüşmek, birbirlerinin haz bölgelerine dokunmak, okşamak gibi) birçok cinsel eylemi içeren ve kişileri hem birleşmeye hazırlayan hem de ruhsal doyumu sağlayan etkili bir cinsel eylemdir.
Sevişmeyi biliyor muyuz sorusuna net bir cevap veremesem de çoğunluğun ön sevişmeden çok sonuca yani boşalmaya odaklandığını söyleyebilirim.
Bundan ötürüdür ki ön sevişmenin eksik olduğu çiftlerde birçok cinsel problemle karşılaşabiliyoruz.

 Sevişme ve seks arasında ne fark var?

Sevişmek her ne kadar seksin en önemli parçası olsa da seksten farklıdır. Sevişmek romantizmi besler ve karşılıklı sevgi gerektiren ille de penise ve vajinaya gerek olmayan deneyimler bütünüdür.
Yani dokunma sanatıdır diyebiliriz. Seks ise biraz daha mekaniktir. Birleşmek, uyumak ve beslenmek kadar gerekli bir ihtiyaçtır bu yüzden romantizmden çok erotizmi besler ve duygulardan çok hormonlarımızla ve karşı koyamadığımız dürtülerimizle ilgilidir.
Son olarak iyi bir seks için iyi bir ön sevişme mutlak suretle gereklidir.

Kadın ve Erkek seksi farklı mı algılıyor? Farklı mı yaşıyor?

Evet, kadın ve erkek seksi farklı algılıyor. Kadınlar seksten çok sevişmeyi önemsiyor. Çünkü kadınların sekse hazır olmaları için önce duygusal olarak uyarılmaları gerekiyor ama erkekler için durum aynı değil, onlar kadınlara oranla çok daha çabuk uyarılabildikleri için sevişmeden çok birleşmeyi önemsiyor.
Yani duygular bizim için her zaman olduğu gibi sekste de ön planda diyebiliriz. Ama durum erkekler için böyle değil, onlar seksin romantizm değil erotizm kısmıyla ilgileniyor.

Seks sırasında duygusal bağ kuruyor muyuz? Kurmalı mıyız?

Seks sadece cinsel organları kapsayan bir eylem değildir dolayısıyla seks esnasında duygusal bağ kurmak cinsel doyuma ulaşmak için gereklidir. Biliyorsunuz ki birçok cinsel problemin sebebi psikolojik.
Bunun sebebi kişilerin cinsel birliktelik esnasında bunu sadece mekanik olarak yaşaması ve duygusal olarak birbirlerini doyuramamasıdır. Seks esnasında duygusal bağımızı göstermenin en etkili yolu ön sevişmedir.
Çünkü ön sevişmede kişi partnerine kendini değerli hissetmesi adına çeşitli iltifatlar eder, ona dokunur, sevgisini hissettirir bu sayede partnerinin orgazm olmasını da kolaylaştırmış olur. Kısacası seks sırasında duygusal bağ kurmak kesinlikle gereklidir.

 

“Sert Seks” kavramı nedir?

Birçoğumuzun izlediği ’’ Fifty Shades of Grey’’ den hepimiz az çok hard seks kavramını biliyoruz. Hard seks çeşitli erotik oyuncakların kullanıldığı (kırbaç, kelepçe vb) yani zevk almak için şiddetin kullanıldığı bir seks türüdür.

 

Fantezi üzerine kurulu bir seks yaşamı sağlıklı mıdır? Denge nasıl sağlanır?

Monotonluktan hiçbirimiz hoşlanmayız öyle değil mi? Özellikle evliliklerde bu monotonluğu kırmak adına çeşitli fanteziler cinsel ilişkiye dahil edilmeli. Buna birkaç örnek vermek isterim. Mesela partnerinizle sevişmek için bir otel odası organize edin ve akşam olana kadar partnerinize çeşitli erotik mesajlar atın. Fantezi iç giyim ürünleri kullanın.  Kısacası ilişkinizi monotonluktan kurtaracak ve birbirinizi heyecanlandıracak çeşitli fantezilere açık olun. İlişkide denge önemli o yüzden fantezi kurarken de hiçbir zaman tek taraf domine olmamalı. İki tarafta fanteziye açık olmalı ve bunu partneriyle paylaşmalı.

Uzman Klinik Psikolog Gülçin Keskin
www.gulcinkeskin.com.tr
bilgi@gulcinkeskin.com.tr
Instagram; psk.gulcinkeskin