Ana sayfa » Sistit nasıl geçer?
#CİNSELLİK

Sistit nasıl geçer?

Sistit nasıl geçer?

Sistit biz kadınların korkulu rüyalarından biri. Bazılarımız sıklıkla olurken bazılarımız ise hayatımız boyunca yalnızca bir veya iki defa sistit sorununu yaşıyoruz.

 

Sistit Nedir?

Sistit kısaca idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Ancak sistitin verdiği rahatsızlık tanımı kadar basit değil. Sistit olan kadının hayatını bir kaç gün boyunca gerçekten sıkıntılı bir sürece sokan sistit idrar yaparken yanma, ağrı şeklinde ortaya çıkıyor. İdrar kesesindeki mekanizmanın hassas olması kadında vajinal enfeksiyona sebep oluyor ve bu da sistit olarak ortaya çıkıyor.

Eğer sürekli idrar yapma ihtiyacı duyuyor, yanma ve kaşıntı hissediyor, idrarınızı yapmakta zorlanıyor ve ağrı hissediyorsanız sistit olmuşsunuz demektir.

 

 Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Geniş spektrumlu bir antibiyotik tedavisi ile bir kaç günde sistit rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda sistit tedavisi uzun sürebilmekte. Sistit hızlı bir şekilde iyileşmediğinde antibiyotik tedavisi de uzayabiliyor.

Sistit iyileştikten kısa bir süre sonra yeniden tekrarlayabileceğinden, yeniden bir enfeksiyon olduğunun düşünülmesi durumunda mutlaka idrar tahlillerinin tekrarlanması gerekmektedir. Bunun sebebi önceki sistit rahatsızlığında kullanılan düşük dozdaki antibiyotik tedavisinin yetersiz kalmış olmasıdır.

 

Sistit Neden Olur?

Farklı partnerler ile ilişkiye girmek, yoğun bir cinsel yaşam, vajinal temizliğe önem vermemek, umumi tuvaletleri kullanırken hijyen kurallarına dikkat etmemek, sık çamaşır değiştirmemek sistiti tetikler. Cinsel ilişkiye girmeden önce partnerinizin de gerekli temizliğini yaptığından emin olmak faydalıdır. Vajina bir çok haftalığa açık bir organdır. Ve yalnızca sizin cinsel bölgenizdeki temizliğe dikkat ediyor olmanız sizi hastalıklardan korumayacaktır.

 

Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklarda ve sistit rahatsızlığında tek dozluk ilaçlar ile de tedavi yapılabilmektedir. Ancak ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Cinsel yolla bulaşan virütik durumlarda yalnızca sizin değil, partnerinizin de ilaç alması gerekecektir.

 

Sistit tedavisi dikkatli yapıldığında kısa sürede geçecek bir rahatsızlıktır. Vajinada kaşıntı, yanma ve idrar yapmada yaşadığınız sorunlar 3 gün ve üzerinde devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

 

Google’da Ara