Ana sayfa » Smegma nedir?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Smegma nedir?

Smegma nedir?

Genital organlarda görülen beyazımsı maddeye smegma denir. Smegma cilt hücrelerinin dökülmesi ile meydana gelir. Smegmanın bir zararı yoktur ancak birikmesi bazı sorunlara sebep olabilir.

Erkeklerde oluşan smegma penis başında ve sünnet derisinin altında meydana geliyor.
Kadınlarda oluşan smegma labyada, yani vajinayı koruyan dış dudakların arasında ve labia minora, yani iç dudakların üstündeki klitoris tepesinde meydana geliyor.

Smegma neden olur?

Smegma genital bölgelerde dökülen cilt hücrelerinden, büyük ölçüde de epitel hücrelerinden kaynaklanıyor. Dökülen bu hücreler cildin yağ salgılarıyla, örneğin ter veya doğal olarak üretilen kayganlaştırıcılarla karışıyor.

Genital organlar iyi temizlenmediğinde smegma birikebiliyor. Smegmanın birikmesi bazı sorunlara yol açabileceğinden genital bölgelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor.

Smegma birikmesi zararlı mı?

Smegma birikmesi öncelikle kötü kokulara sebep olabiliyor. Bununla birlikte bakterilerin birikmesine de sebep olabiliyor.

Erkeklerde biriken smegma sünnet derisinin penis başına yapışmasına sebep olabiliyor. Smegmanın penis başına yapışması ereksiyonu acılı bir hale getirebiliyor.

Kadınlarda oluşan smegmanın birikmesi ise klitoris üstünde, klitoris altında ve kenarlarında oluşabiliyor ve bu da yine acıya sebep olabiliyor.

Erkeklerdeki smegma birikmesi penis başı iltihabı yani balanit rahatsızlığı yapabilir. Penis başı iltihabı kötü koku ve akıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Oldukça yaygın bir hastalık olan penis başı iltihabının tedavisi mümkün.

Peniste smegma birikmesi penisin tahriş olmasına yol açarak kanser riskini artırabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Kırmızı Kalp

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara