Ana sayfa » Sperm nasıl oluşur?
#CİNSELLİK

Sperm nasıl oluşur?

Sperm nasıl oluşur?

Sperm nasıl oluşur ve ne zaman oluşur? Sperm ya da halk arasında bilinen diliyle meni erkek üreme hücrelerinin adıdır. Sperm, üremek için gereken 3 etkenden biridir. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ile üreme söz konusu olur.

Sperm nasıl oluşur?

Sperm, erkeklerin ergenliğe girmesi ile üretilmeye başlar. Sperm, otomatik olarak ergenliğe girildiğinde üretilir, spermin üretilmesi için sizin bir şey yapmanız gerekmez. Ancak her sperm üreten erkek baba olamaz. Baba olmak için spermin kalitesi, sayısı ve yapısı çok önemlidir.

Sperm ne kadar zamanda oluşur?

Spermler 12-14 hafta arasında oluşur. Spermin yapısında vitamin, protein hücresi ve mineraller bulunur. Spermler testislerde üretilir. Bir spermin üretilme ve olgunlaşma süresi 74 gündür.

Sperm nasıl atılır?

Sperm cinsel ilişki veya uyarılma sonucu vücuttan atılır.
Bir spermin üretilme ve olgunlaşma süresi 74 gündür. Sperm üretildiğinde testisten kanallar aracılığı ile çıkar. Testisten uygun zaman yani uyarılma sonrası çıkan spermler kadın hücresi yumurta ile birleştiğinde döllenme gerçekleşir. Sperm başi gövde ve kuyruk olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kuyruk kırbaç gibidir. Spermin ilerlemesini sağlar.

Sperm ne zaman atılır?

Ergenliğe girdikten sonra sperm sürekli üretilir ve üretim hiç durmaz. Üretilen spermler bir kesede toplanır. Boşaltılmaya hazır bekleyen spermler bu kesede bekler ancak devamlı da üretim söz konusudur. Sperm üretiminin belirli bir kapasitesi vardır. Bu kese dolduğunda spermlerin dışarı çıkması gerekir. Cinsel istek artışı bu sebeple görülür. Spermler X yani kadın ve Y yani erkek kod içerir. Kadın üreme hücresi yumurta ise X’tir. X yani kadın yumurtasıyla birleşen sperm X ise kız, Y ile erkek çocuk dünyaya gelir.

Sperm atılmazsa ne olur?

Bir erkek 4-10 gün boşalmazsa rüyada boşalma denilen uykuda boşalma gerçekleşir ki üretilen diğer spermlere yer açılabilsin. Bu süre erkekten erkeğe değişiklik göstermektedir.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara