Ana sayfa » Tampon ne işe yarar?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Tampon ne işe yarar?

Tampon ne işe yarar?

Regl döneminde konforumuzu maksimuma çıkartan ürünlerden biri de tampon. En azından kullanabilenler için 🙂 Bir kısmımız halen tamponu denemedik ve denemeyi de düşünmüyoruz. Ancak aslında korktuğumuz kadar kullanımı zor veya tehlikeli değil. Bir çok kadının aklında “Acaba tampon içime kaçar mı?” “Tamponum birden düşer mi?” gibi sorular var. Tampon ne işe yarar bilmiyorsanız, öğrenmenizi ve açıkçası bir şans vermenizi öneririz.

Tampon ne işe yarar?

Tampon vajina içerisine yerleştirilen, kanı emecek biçimde özel bir yapıda olan, vajina içerisine girdikten sonra dışarıda duran ve rahatça çıkartmak için eklenmiş bir ipi bulunan, oldukça hijyenik kadınlara özel bir üründür.

Tamponların genellikle 3 farklı boyu var. Mini, normal, maxi. Hangi boyda daha rahat edeceğini kullanarak anlayabilirsin ancak bu boylar genellikle regl kanamasının yoğunluğuna göre değişim göstermekte. Örneğim geve ve kanamanın fazla olduğu zamanlarda maxi tercih etmek akıllıca olacaktır.

Tamponun üretiminde kullanılan madde pamuk, ancak sıkıştırılmış ve özel tasarım ile yapılmış olduğundan vajinada herhangi bir kalıntı bırakması olanaksız.

Tampon aynı pedler gibi, tıbbi malzemeler gibi hijyenik ortamlarda üretilir ve titizlikle paketlenirler. Yani sen evde kendin jelatinini açana kadar tertemizdir. Tamponu vijina içerisine yerleştirmeden önce mutlaka ellerini yıkamalısın.

Tamponu kağıdından çıkarttıktan sonra kesinlikle hiç bir yere koymadan direk vajina içerisine yerleştirmek gerekiyor.

Tamponu pedlerden ayıran en büyük özelliklerden biri, regl döneminde ped kullanırken sosyal hayatımızın olumsuz etkilenmesidir.

Örneğin dar pantalon giyememek, denize girememek, ped’in parçalanması, ped’in düşmesi, kilot ile evin içinde gezmek istediğimizde ped kanatlarının külot yanından gözükmesi, sevgilimizin veya eşimizin popomuzu ellemesi durumunda eli ile pedi hissetmesinden korkmamız… 🙂 Falan falan falan gibi bir sürü durumu tampon ile ortadan kaldırmak mümkün.

Ancak ped kullanımının da kendine göre oldukça olumlu ve faydalı yönleri var. Amacımız tampon ile pedi kapıştırmak değil, bu konuda sana detaylı bilgi vermek 🙂

Neyse konumuza dönelim 🙂 Tamponlar kanı vajina içerisinde emerek toplar ve çıkartıp attığın anda kan vücudundan gider.

Tampon kullanırken dikkat etmen gereken en önemli nokta “Toksik Şok Sendromu” konusunu iyi bilmek ve bu konuda önlemlerini almak. Bu durum oldukça tehlikelidir ve hayatını tehkileye sokabilir.

Korkma önmel alırsan bu durumla karşı karşıya kalmazsın. Tamponu 4-6 saat maksimum vajina içerisinde tutmalısın.

Daha fazlası ciddi sorunalra yol açabilir. Eğer çok zorunda değilsen gece yatarken ped kullanmayı deneyebilir veya gece saat kurarak kalkıp tamponunu değiştirebilirsin.

Tamponu günlük ped gibi kullanmamalısın. Vajinal akıntıya çözüm olarak tampon kullanmak doğru bir seçim değil.

Tamponu nasıl yerleştireceğim?

Tampon kullanımı cazip geliyor olsa bile korkuyor olabilirsin. Ancak unutma ki vajina içi oldukça esnektir. biraz hayal gücünü kullanırsan anlayacaksın 🙂 Tamponu yerleştirmeden önce kullanma talimatını mutlaka okumalı ve vajina içerisine yerleştirirken derin bir nefes alıp kendini rahat bırakmalısın. Eğer vajina duvarlarını kasarsan olması gerektiği şekilde yerleştiremezsin ve bu da rahat edememene sebep olur. bunun sonucunda sen tamponun rahatsız bir şey olduğuna karar verirsin ancak aslında doğru şekilde yerleşmemiştir.

Örneğin çok dışarıda kalmış olabilir ki bu genellikle ilk seferlerde bir çok kadının yaşadığı bir durum. Tamponu vajina içerisine çok fazla sokmuş olmaktan ürkebilirsin ancak ip dışarıda sallandığı sürüce sorun yok.

Aynı anda 2  veya daha fazla tamponu kesinlikle kullanamazsın, dememize gerek yok herhalde 🙂

 

Tampon kullanırken  bilmen gerekenler

 

*Tampon içindeyken idrarını yapabilirsin. İkisi farklı kanallardan geliyor 🙂

*Tampon kullanırken yüzebilir, dans edebilir, koşabilirsin.

*Pedlerin sebep olduğu kan kokusu tampon ile tamamen ortadan kalkar

*Adet döneminde herhangi bir akıntı vs durumda tampon kullanımını bırakmalısın.

*Tamponu özellikle sıcak havalarda en fazla 5-6 saatte bir değiştirmelisin, bu çok önemli ve hayati bir durumdur.

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara