Ana sayfa » Vajina temizliği nasıl yapılır?
#CİNSELLİK

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Sıcak günlerde vajinada oluşan enfeksiyonlar ve genital hastalıkların arttığını söyleyen Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital bölgenin temizliğine özen gösterilmesi konusunda uyarıyor. Genital temizlik nasıl yapılmalı, vajina temizliği neden önemli ve vajina temizliği nasıl yapılır konusunu uzmanından dinledik.

İç çamaşır seçimi, günlük pedin değişimi ve tuvalet kullanımı sonrası temizlik çok önemli.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte kişisel hijyenin önemi daha da artıyor. Ter, hijyenik olmayan havuzlar, sentetik kumaşlara sahip giysiler, ıslak mayolar gibi birçok etken başta mantar, iritasyon, vajinal enfeksiyonlar ve hastalıklar olmak üzere birçok soruna davetiye çıkarıyor. Bu nedenle yaz aylarında vajina temizliğine daha fazla özen göstermek gerektiğinin altını çizen Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, günlük pedlerin cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağladığına dikkat çekiyor.

Vajina kokusu nasıl geçer?

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital temizliği sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlatıyor: “Terli kalmamaya özen gösterin. Pamuklu, terletmeyen iç çamaşırlarını tercih edin ve iç çamaşırınızı sık sık değiştirin. Çoğumuz günlük tempo içinde bunu yapamıyoruz.
Bu nedenle günlük ped kullanmak çok pratik bir çözüm. Çünkü günlük pedlerin ince ve emici pamuksu üst yüzeyi cildin kuru kalmasını ve vajinal bölgenin temiz olmasını sağlıyor.

Ayrıca vajinanın normal ortamını bozacağı için vajinayı yıkamayın. Dış genital organları ise sadece kokusuz sabunla temizleyin. Hijyenik olduğundan emin olmadığınız havuzlardan mutlaka uzak durun.”

Vajina kaşıntı kremi önerisi

Vajina temizliği için sadece yaz aylarında değil her zaman genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, vajinal akıntıya karşı gün içinde sık sık iç çamaşırını değiştirmesini öneriyor. Bu çerçevede pamuksu yüzeyiyle nefes alan günlük pedlerin pratik bir çözüm olabileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Zülfikaroğlu, şunları söylüyor: “Günlük pedler nefes alan bir yapıda oldukları ve pamuk oranı yüksek olarak üretildikleri için vajinanın florasını bozmaz.

İdeal vajina görüntüsü nedir?

Güvenilir markalı günlük pedler dermatolojik olarak test edildiği için güvenle kullanılabilir. Vajinal akıntıları emecek şekilde dizayn edilen günlük pedler, doğru kullanıldığında vajinal iritasyona neden olmaz. Günlük ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye göre değişebilir ancak mutlaka günde içinde değiştirmelerini öneriyorum.”

 

Kırmızı Kalp

Google’da Ara