Ana sayfa » Vajinizm nedir?
AŞK VE SEKS SÖZLÜĞÜ

Vajinizm nedir?

Vajinizm nedir?

Vajinanın giriş kısmındaki kasların istemsiz olarak kasılması ve spazm geçirmesine vajinizm denir. Vajina girişindeki kasılmalar ve spazmlar sebebi ile döl yolundaki giriş kısmı kapandığından cinsel birleşme imkansız hale gelir. Bir kadın hayatının hiç bir evresinde cinsel birleşme sorunu yaşamamışken psikolojik sebepler ile birden ortaya çıkabilir. Bir süre sonra vajinizm cinsel birleşmeye tepki ve refleks olarak yaşanmaya başlanabilir.

Vajinizm vakalarının büyük bir çoğunluğu psikolojik kaynaklı olmaktadır. Özellikle kadın cinselliğinin ayıp, yasak ve bazı inanışlarda utanılması gereken bir şey olması kaynaklı korkular sebebi ile vajinizm ortaya çıkabilmektedir. 10 yıla yaklaşmış evliliklerde kadının halen bakire olduğu durumlar gözlenmekte ve kadınlar bu durumda doktora başvurmaktan bile utanmaktadırlar.

Doğum Sonrası Vajinizm

Doğum sonrasında cinsel ilişkiye girmeden önce doktorun önerdiği süreyi beklememek ağrılı cinselliğe sebep olacağından bu durumda hassasiyet gösterilmediğinde kadında doğum sonrası vajinizm görülebilir. Erkeğin kadının hassas dönemlerinde ekstra dikkat göstermesi ve anlayışlı davranması gerekir. Aksi taktirde ciddi bir cinsel sorun ile karşılaşılabilinir.

 

Aklındaki soruların cevaplarını Kırmızı Kalp sitesinde bulabilirsin.

Google’da Ara