Ana sayfa » Vegan ve vejetaryen olmak kısırlığa mı sebep oluyor?
#CİNSELLİK

Vegan ve vejetaryen olmak kısırlığa mı sebep oluyor?

Spermi deforme etmek ve işlevini yitirmesine sebebiyet vermek ile yargılanan taurin (taurine) eksikliği konusundaki tartışmalar kesin bir sonuca varmış bulunuyor. Hayvansal gıdarlar bulunan taurin eksikliği en çok vegan ve vejetaryenlerde görülüyor. Yani sağlıklı bir vegan veya vejetaryen olarak sağlıklı beslendiğimizi düşünürken sperm kalitemizi yerlebir edip, çocuk sahibi olma ihtimalimizi ortadan kaldırıyor olabiliriz beyler. Nasıl yani? Vegan ve vejetaryen olmak kısırlığa mı sebep oluyor?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen yaptığı açıklamada şunları söylemiş;

“Yeni bilimsel çalışmalara göre, taurin eksikliği olan erkeklerde kısırlık problemi daha sık görülüyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmada, taurin eksikliğinin sperm kuyruklarında şekil bozukluğu meydana gelmesine neden olduğu ve anormal kuyruklu spermlerin yumurtaya ulaşıp, dölleme yapamadığı bulundu.

Spermist Nedir?

Ancak, et ve baklagillerde bulunan taurin takviyesi yapıldığında, spermlerin yüzmesini sağlayan kuyruklarının normale döndüğü gözlendi.

Vegan ve vejetaryen olmak kısırlığa mı sebep oluyor?

Kaç erkekte taurin eksikliği olduğundan emin olamayız ama anksiyetesi olan, obez, gut hastası veya böbrek yetmezliği olan erkeklerde daha düşük seviyelerde olduğu bilinmektedir.

Vegan ve vejetaryenler daha büyük risk altındadırlar. Çünkü taurin için ana kaynak ettir.

Bununla birlikte vücut kendi desteğini kendi sağlayabilir ama yeterince baklagil, kuruyemiş tüketmek şartıyla. Bu amino asit aynı zamanda anne sütünde de bulunur ve bazı enerji içeceklerine de eklenmiştir.”

Besinlerin yaşam döngümüzdeki yeri çok çok önemli. Dengeli beslenmenin yalnızca kendi hayatımıza değil bizim sayemizde devam edecek yaşam döngüsüne de etkisi bulunuyor.

Aman dikkat…

 

Kırmızı Kalp

 

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

#Aşk #İlişkiler #Cinsellik

Google’da Ara