Ana sayfa » “Ya beni terk ederse” fobisini neden yaşıyorum?
#İLİŞKİLER

“Ya beni terk ederse” fobisini neden yaşıyorum?

“İlişkide terk edilme korkusu ani terk edişlere sebep oluyor” diyor uzmanlar. Bu da ne demek böyle? Yani sevgiliniz sizi durduk yere, en ufak tartışmada, eften püften sebepler ile terk ediyor veya terk etmek ile tehdit ediyorsa, bunun altında “terk edilmekten korkmak” yatıyor olabilir. Terk edilme korkusu, “sen beni terk etmeden ben seni terk ediyorum” hissi yaratabiliyor. Terk edilmekten korkmak ilişkide hırçınlığa, kavgacılığa ve uyum sorunlarına sebep oluyor.

Terk edilme korkusu altında yatan sebep ne olabilir?

Çocukluk döneminde terk edildiğine inanmış olmak, yetişkinlik döneminde kaybetme korkusuna ve terk edilme korkusuna dönüşebiliyor.

İlişki yaşadığımız kişinin başkasını tercih etmesi, gitmek istemesi veya yetersiz olduğumuzu düşündüğümüz konuların ilişkimizde sorunlar yaratması terk edilme korkusunu tetikler. Daha önce terk edilme hissini yaşamış kişilerin tekrar terk edilme duygusunu yaşaması ihtimali artarken, yaşadığımız ilişkideki uyum sorunları da bunu tetikliyor.

Hırçınlıkların ve kavgacı olmanın sebebi terk edilme korkusu olabilir

Ortada elle tutulur bir sorun yokken bile çıkan kavgalar ve özellikle kıskançlık terk edilme korkusundan kaynaklanabiliyor. Birlikte olduğumuz kişiden ayrı kalmak istememek, onu etrafımızda daha çok tutmak istemek ve hatta bize muhtaç olmasından, böylece ilişkiyi bitirmeye yeltenememesinden zevk almak kadar bencil ve narsist bir yaklaşıma kadar gidebiliyor.

Uzak mesafe ilişkisi yürür mü?

Çocukluk döneminde terk edilme duygusunu yaşamış kişilerde görülen boşluk duygusu, yetişkin dönemde bağımlılık, agresyon, paranoya gibi durumlara yol açabilmekte.

Yaşadığımız ilişkide terk edilme korkusu yaşıyorsak veya ilişki yaşadığımız kişi benzer davranışları gösteriyorsa bir uzmandan yardım alarak, terk edilme korkusunun altında yatan sebepleri bulabilir ve bunlara çözüm üretebiliriz.

 

KırmızıKalp.Com

Google’da Ara