Ana sayfa » Yaşlara göre sevişme ve cinsellik
#CİNSELLİK

Yaşlara göre sevişme ve cinsellik

Yaşlara göre sevişme ve cinsellik

Yaşlara göre sevişme ve cinsellik

Cinsellik ve seks hayatımız yaşlara göre farklılık göstermektedir. Buna şaşırmamak gerekiyor, zira yaptığımız ve hissettiğimiz bir çok şey yaşımızla birlikte değişim göstermekte.

20’li Yaşlarda Cinsellik

Hayatın baharında tabiri bu yaşlar için kullanılmış. Kadın olsun erkek olsun deli-kanlı olmak bu yaşlarda cinsellik kısmı için de geçerli. İnsan hayatının sevişme isteği ve cinsellik ile ilgili meraklanma konusunda tavan yaptığı bir dönem. Kadınlarda vajinismus, erkeklerde ise boşlama bozuklukları bu dönemdeki travmalar sonucunda ortaya çıkmaya başlamaktadır.

30’lu Yaşlarda Cinsellik

Cinsel uyarılma ve çekicilik özellikle kadınlarda en yüksek oranda 30’lu yaşlarda görülür. Vücudunu ve hassas noktalarını tanımaya başlayan kadın, zevk almak ve zevk vermek konusunda ustalaşmaya başlar, utangaç ve ürkek halinden arınır. Erkek cinsel açlığını kontrol edebilmeyi öğrenmeye başlamış ve kadına zevk vermenin kendisine dönüşlerini de tecrübe etmiştir. Bu yaşlarda cinsellik çocuk sahibi olmaya karar vermiş çiftlerde travmatik günler yaşayabilmekte ancak karşılıklı anlayış ile devam edildiğinde sorunlar kısa sürede çözülmektedir.

 40’lı Yaşlarda Cinsellik

40’lı yaşlarda doğum yapan kadının hormonal dengesi daha farklı gelişir. Prolaktin hormonunun yüksek olması kadınlarda isteksizliğe yol açabilir. Vajina derisindeki incelme kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir. Emzirme süreci sonrası cinsel yaşamda aktiflik ortaya çıkar. 40’lı yaşlar kadının da erkeğinde kendini, zevk noktalarını ve karşı cinsi tam olarak tanıma dönemidir.

 Bu yaş grubundaki erkekler, seksi hayatlarının önemli bir dönüm noktası gibi düşünürler. Bu yaşlarda en büyük fantezi ise genç bir kadınla birlikte olmaktır.

Erkeklerdeki cinsel isteksizlik durumu, testesteron dengesini düzenlemek ile sorunsuz olarak devam edecektir.

50’li Yaşlarda Cinsellik


Kadınların genellikle menopoza girme yaşı olan yıllar gelmiştir. Vajinal ıslaklık ve kayganlık azalacağından bunu jeller ile dengelemek mantıklı olacaktır.
Orgazm sayısı ve süresinde azalma meydana gelir. Erkeklerde de sertleşme sorunları meydana gelebilir. Bu da tyine testesteron seviyesindeki düşüş ile ilgilidir.

 

Google’da Ara