Ana sayfa » Yumurtladık mı yumurtlamadık mı?
#CİNSELLİK

Yumurtladık mı yumurtlamadık mı?

Aşkın meyvesi gerçekten çocuk mudur bilinmiyor ancak uzun yıllar birlikte olmayı, birlikte aile olmayı ve birleşimlerinden olan bir canlıyı yetiştirmeyi hayal eden çift sayısı oldukça fazla. Ebeveyn olmaya karar verildiğinden itibaren özellikle kadının aklındaki en önemli soruda, yumurtama dönemimi nasıl anlarım. Yumurtama dönemin hesaplanması gebeliğin gerçekleşmesi için oldukça önemli. Ancak uzmanlar hamile kalamamanın en büyük sebeplerinden birinin de “Ya hamile kalamazsam” kaygısı olduğunu söylüyor.

Gebeliğin planlanmaya başlaması ile birlikte yapılacak en iyi şey, bir uzmana görünmek, hamile kalmaya engel bir durum olup olmadığı konusunda bilgilenmek, sağlıklı beslenmek, alkol, sigara gibi bebeğe ve anne adayına zarar verebilecek alışkanlıklardan kurtulmak ve düzenli cinsel ilişkiye girmek. Bundan sonrası baba adayından gelen spermin yumurtaya ulaşmasına kalıyor.

Peki spermin doğru zamanda yumurtaya ulaşmasını nasıl sağlayacağız. Daha doğrusu yumurtalama dönemini nasıl saptayacağız?

Yumurtlama dönemimi nasıl anlarım?

Gebelik genele bakıldığında iki adet dönemi arasında yaşanan cinsel ilişki sonucunda meydana geliyor.

Düzenli adet gören kadınların ovulasyon dönemlerinde yaşadığı cinsel ilişki sonucunda hamile kalma oranı yüksek ancak adet dönemleri düzensiz olan kadınlarda ovulasyon döneminde şaşmalar olabildiğinden, tam bir yumurtalama tarihi saptamak kolay değil.

Yumurtalama dönemi neye göre hesaplanıyor?

Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama dönemi adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. Gün olarak belirleniyor. Adet döngüsü 28 gün süren kadınlarda 14. Gün yumurtlama günü ancak bu süre 10. Ve 16. Gün olarak değişiklik gösterebilmekte. Bu da adet gününün başlangıcından itibaren sayılan 10. Ve 16. Günler arasında hamile kalınma olasılığı olduğunu işaret ediyor.

Uzmanlar bu dönemde gün aşırı cinsel ilişkiye girmenin hamilelik olasılığını arttırdığını söylüyor.

Adet döngüsü 30 gün süren bir kadının adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 16. Günde yumurtladığı hesaplanıyor. Adet döngüsü 35 günde bir olan bir kadının yumurtlama günü ise adet kanamasının başlangıç gününden itibaren yaklaşık 21. Gün olarak hesaplanıyor.

Adet döngüsü düzensiz kadınlarda yumurtlama gününü hesaplamak ise oldukça zor. Ancak ortalama olarak adet kanamasının başlangıcından itibaren 14. Günün yumurtlama günü olduğu düşünülerek hareket etmek gebelik ihtimalinin gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Gebelik planlanmaya başladığından itibaren her gün veya günde birkaç defa cinsel ilişkiye girmek düşünülenin aksine gebelik ihtimalini arttırmıyor. Her gün veya günde birkaç defa cinsel ilişkiye girmek erkeğin kaliteli sperm üretmesine engel bir durum. Bunun için uygun olan gün aşırı cinsel ilişkiye girmek.

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalmak mümkün mü?

Hamileliğin oluşması için spermin yumurta ile buluşması kaçınılmaz. Yani yumurtlama gerçekleşmeden spermin içeriye ulaşması gebelik için yeterli değil. Erkekten gelen sperm cinsel ilişki sayesinde vajina içine girerek yumurta hücresine ulaşır, yumurtlama ile yumurtalıktan çıkarak tüp organında birleşir.

Tüp’ün içerisinde sperm ve yumurta birleştiğinde yumurta döllenerek gebeliğin başlangıcını oluşturur.

Yumurtlama dönemi dışında da hamile kalınabilir. Bunun sebebi kadının yumurtlaması ile yumurtalığından salacağı yumurta hücresinin 24 saat yaşayabilmesidir.

Böyle bir durumda yumurtlama olan günden bir gün sonra gerçekleşen cinsel ilişkide gebelik oluşabilir.
Sperm hücreleri yaklaşık 3 gün kadar vajina içerisinde canlı kalabiliyor. Bu yüzden yumurtlamadan bir, iki hatta üç gün önce gerçekleşen cinsel ilişki sonucunda spermler vajinada yaşayarak gebeliğe sebep olabilirler.

Yumurtlama döneminde sivilce çıkar mı?

Genellikle regl öncesi çıktığını fark edilen sivilceler, yumurtlama döneminde çıkan sivilcelerdir. Hormon seviyesindeki değişimler sonucunda genellikle yüzde ama bazen vücudun farklı bölgelerinde sivilce görülmektedir.

Ovulasyon günlerinde yağ bezelerinin normalden daha fazla yağ salgılaması, salgılanan yağların folikülden dışarı atılamayarak birikmesi ile sivilce oluşumu meydana gelir.
Her yumurtlama döneminde sivilcelenme ile karşılaşılıyorsa ve cilt temizleyiciler yeterli olmuyorsa, ciltteki yağı daha iyi temizleyecek kil bazlı maskeler kullanılabilir.

Regl bitiminden kaç gün sonra yumurtlarım?

Hamilelik planlaması yapan bir çiftin regl başlangıcından itibaren 14. Günde yumurtlama olmasına karşın, 10. Ve 16. Günler arasında, birer gün ara ile cinsel ilişkiye girmesi sağlıklı olandır. Gebe kalamama durumunda, özellikle ilk denemeden sonra endişeye kapılmak yersizdir. Gebe kalamama sebepleri arasında öncelikli olarak hamile kalamama korkusu gelmektedir. Diğer gebe kalamama sebepleri arasında dengesiz beslenme, kilo sorunları, yorgunluk, stres, sperm kalitesi, hava değişimleri gibi sebepler sıralanabilir.

Yumurtlama sırasında fiziksel değişimler yaşanır mı?

Yumurtlama döneminde vajinal akıntı, vücut sıcaklığında değişim, meme uçlarında hassasiyet, kasık ağrıları görülebilir.

Kırmızı Kalp

Add Comment

Yorum yapmak için tıkla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’da Ara