Ana sayfa » Zina nedir? Neler zina sayılır?
#CİNSELLİK

Zina nedir? Neler zina sayılır?

Dini, ahlaki, yasal ve toplumsal değerler göz önünde bulundurulduğunda, evlilik (dini nikah ve hükümet onaylı nikah) olmaksızın cinsel ilişki yaşanması durumunda zina olarak adlandırılıyor. Latince adı “adulterium” olan zina Hıristiyanlık, İslam ve Musevilikte halen gündemde olan, namus kavramı ile doğru oranda algılanan bir kavram. Peki neler zina sayılır? İki kişi evlenmek istemiyorsa ilişki yaşamaları olanaksız mıdır?

Neler zina sayılır? Zina suç mu sayılıyor?

Yaşanan cinsel deneyimin toplum tarafından zina sayılması için bir defa cinsel ilişkiye girilmiş olması yeterli görülmekte. Birden fazla ve sürekli olarak evlilik dışı ilişki ise yasak aşk, yasak ilişki olarak adlandırılmakta.

Kültürden kültüre farklılık gösterse de zina ölüm, zarar verme, yaralama, mahkum etme, işkence gibi ağır ve yıkıcı cezalar ile sonuçlanabiliyor. Batı ülkelerinde zina kavramı 19.yy’dan itibaren yok olmaya başlamış olsa da halen özellikle aileler tarafından zina konusu hassasiyet ile karşılanmaktadır. Zina toplumsal bir olgu olmaktan çıkıp, çekirdek aile içinde büyük krizler yaratmaya devam etmiştir.

Penis büyülten egzersiz mi var?

Zina hukuk karşısında bir suç olarak adlandırılmasa bile evliliğin bitmesi için temel ve tek başına geçerli bir sebep olarak gösterilebilmektedir.

İki kişinin de rızası ile meydana gelen cinsel ilişkiyi toplum değerleri üzerinden değerlendirmek ne kadar doğru tartışılır ancak zina konusuna kafa yoracağımıza taciz ve tecavüz gibi konulara kafa yorsak toplumsal olarak çok daha fazla yol alacağımız kesin.

Kırmızı Kalp

Google’da Ara